Тема. Роль хімії та суспільства у розв’язанні глобальних екологічних проблем
Мета. Ознайомити учнів з
екологічними проблемами, розкрити суть сучасних екологічних проблем людства,
розглянути механізм забруднення довкілля. Основні чинники та джерела забруднень
шляхом узагальнення знань учнів, показати роль людини в перетворенні біосфери,
розкрити суть сучасних екологічних проблем людства, розвивати вміння створювати
особисті проекти, упроваджувати та захищати дослідницькі розробки; виховувати
вміння вибирати основне із загальної маси інформації, повагу до думки
товаришів, дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: картка учасника проекту, опорні
схеми
Реактиви: білок, натрій гідроксид,
плюмбум ацетат, пробірки, пробіркотримач, спиртівка, гумова груша, алюміній
полігідроксидхлорид
Тип уроку: засвоєння нових знань
Девіз:
Кому загрожує небезпека? Вам.
Хіба ви не бачите, що перед
Вами терези , на одній шальці яких ваша
могутність,
а на другій-ваша відповідальність.
В.Гюго. «Людина, яка
сміється»
Хід уроку.
І.
Актуалізація опорних знань
На минулому уроці ми розглянули
основні теоретичні основи екологічних знань. Для їх актуалізації пропоную учням
заповнити пропуски в схемі 1, використовуючи інтерактивний засіб «Незакінчене
речення». Схема готується заздалегідь, а учні самостійно (або з коментарем)
заповнюють порожні клітинки: дають визначення поняття, називають види і джерела
забруднень довкілля, вписують формули токсичних і отруйних речовин, наслідки
забруднень довкілля.
Завдання. 1.У чому полягає
позитивний (1) і негативний (2) вплив людини на довкілля (виписати у дві
колонки):а) втручання у макро- та мікросвіти; б) вплив на процеси, що
відбуваються в біосфері; в) порушення перебігу природних процесів; г) посилення
засух, запустелення; г) перетворення мільйонів гектарів безплідних земель на
поля і квітучі сади; д) значне зменшення запасів води і корисних копалин; е)
суттєва зміна і покращення сотень порід тварин і тисяч сортів рослин; є)
створення нових ландшафтів; ж) погіршення стану грунтів; з) ускладнення
боротьби зі шкідниками сільськогосподарських культур; и) нестача їжі?
Відповідь.1) а,б,г,д,є; 2) в, г, д, ж, з, и
Завдання 2. Проаналізувати таблицю «Шляхи впливу
людського суспільства на навколишнє природне середовище»
Завдання 3. Назвати основні екологічні проблеми.
Завдання 4. Які кліматичні зміни можливі в
результаті впливу людської діяльності на атмосферу?
Завдання 5. У чому полягає антропогенний вплив на
грунт?
Завдання 6. Пояснити, чому антропогенне
надходження біогенних елементів у природне середовище порушує екологічну рівновагу?
Завдання 7.Назвати найбільш суттєві, на ваш
погляд, наслідки кислотних дощів.
Завдання 8. Як історично змінювався вплив людської
діяльності на довкілля?
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
1.Розповідь.
Чи згодні ви із цими думками? Чому?
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
Що крок новий у пізнанні людському –
То відповідно ж і новий щабель
Само відмови.
Воля речовин
Повинна врівноважитись любов’ю
І Магія:
Мистецтво підкорять
Духовній волі негнучку природу.
***
На мілині незнаємого моря
Сіндбад-мандрованець побачив пляшку,
Заклепану
Печаттю Соломона.
Розкрив її і зненацька опинивсь
У владі лютого запертого в ній Джина.
І вивільнити, й розгнуздать не складно
Дрімаючі незнані досі волі:
Складніше змусить їх
Коритись нам слухняно.
М.Волошин
Що ж тепер робити нещасному людству? Як зуміє воно
« виплутатися» зі становища, яке склалося? Яке майбутнє чекає на нього?
Ці запитання не перший рік
ставлять перед собою вчені. І відповідають на них. Зрозуміло, у міру своїх
знань, виходячи зі свого ставлення до людини й до світу, зі свого світогляду.
Як уникнути екологічної кризи? Як побудувати
екологічно стабільне суспільство? Як із користю і для себе і без шкоди для
планети використати екологічні знання?
Створення
проблемної ситуації.
Добре відомі такі висловлювання вчених:
1. «Ми не можемо керувати
природою, не дотримуючись її законів» (Ф.Бекон).
2. «Будь-яке втручання
людини в природу має різні наслідки, деякі з них непередбачувані» (Г. Хардін).
3. «Ми не зуміли зрозуміти,
що не Земля належить нам, а ми належимо Землі» (Р.Едберг).
Чи згодні ви із цими думками? Чому?
ІІІ. Оголошення
теми та очікуваних результатів
М.Ф.Реймерс (1994) вважає, що людству потрібно
якнайшвидше озброїтися екологічними знаннями, щоб розв’язати нагальні проблеми:
-
зміна клімату, зумовлена посиленням теплового ефекту,
викидами аерозолів, метану, зменшенням концентрації озону в атмосфері;
-
забруднення космічного простору;
-
утворення великої озонової « діри» над Антарктидою, малих
«дір» над іншими регіонами;
-
забруднення атмосфери кислотними дощами;
-
забруднення океану;
-
виснаження і забруднення поверхневих вод, суходолу;
-
радіоактивне забруднення локальних ділянок і деяких
регіонів;
-
нагромадження на поверхні суходолу отруйних і
радіоактивних речовин, побутового сміття і промислових відходів;
-
порушення глобальної та регіональної екологічної
рівноваги;
-
запустелення планети в нових регіонах, розширення вже
існуючих пустель;
-
скорочення площі тропічних і північних лісів, яке
призводить до дисбалансу кисню та посилення процесу зникнення видів тварин і
рослин;
-
звільнення і утворення в ході описаних вище процесів
нових екологічних ніш та заповнення їх небажаними організмами – шкідниками,
паразитами, збудниками нових захворювань рослин і тварин;
-
абсолютне перенаселення Землі й відносно надмірне
демографічне ущільнення в окремих її регіонах;
-
погіршення середовища життя в міській і сільській
місцевостях.
Усі ці проблеми, які виникли
переважно внаслідок антропогенної діяльності, вимагають розв’язання і є умовою
уникнення екологічної кризи.
Проектування орієнтоване
передусім на самостійну діяльність учнів – індивідуальну, парну або групову.
Для розв’язання конкретної проблеми вони, з
одного боку, виконали велику пошукову роботу, а з іншого — інтегрували знання з
різних галузей науки, техніки,
творчості. При цьому вчитель ставить за мету:
- розвинути пізнавальні
навички й критичне мислення;
- формувати вміння
самостійно конструювати свої знання та аналізувати різні погляди з досліджуваної
проблеми;
- уміти орієнтуватися в
інформаційному просторі;
- здобути комунікативні
навички;
- закріпити у свідомості
учнів думку: «Я знаю, для чого мені треба усе, що я пізнаю і де я можу ці
знання застосувати».
Отже, проблема нашого уроку —
установлення причиново-наслідкових зв'язків між видами й джерелами забруднень та
їх дією на довкілля: атмосферу, гідросферу, ґрунти, живі організми.
IV.
Надання учням необхідної інформації
- Енциклопедія для дітей «Хімія», видавництво Аванта
«Екологія».
- А. А.Опаловський. Планета
Земля очима хіміка.
- А. А.Опаловський. І це все про неї.
- Курс лекцій із загальної хімії / за ред. Л.А.Байдакова.
- Хімія. Довідникові
матеріали / За ред. Ю.Д.Третьякова.
- О.Поллер «Хімія на шляху у третє тисячоліття».
На минулому уроці була проведена
ґрунтовна підготовка до використання технології «Метод проектів». Але учням необхідно роздати «Картку учасника
проекту», у якій слід іще раз виділити план, за яким вони мають захищати свій
проект.
З дітьми обов'язково слід обговорити етапита зміст діяльності: на це варто
виділити час на попередньому уроці.
Комментариев нет:
Отправить комментарий